Nota historyczna

Miasto Gołdap zostało założone w  1564 r. przez księcia Albrechta. Ludność miasta od początku była w większości wyznawania ewangelickiego. Mniejszością katolicką od 1770 r. opiekowali się oo. Jezuici z Tylży. Dopiero w 1894 r. utworzono w Gołdapi stałą placówkę duszpasterską. Kościół neogotycki, pobudowany pod koniec XIX w., konsekrował Biskup Warmiński Andrzej Thiel, 25 czerwca 1894 r., nadając mu patronów św. Leona i św. Bonifacego. Kościół pokryty miedzianą blachą. Wnętrze o układzie jednonawowym.

W prezbiterium na osi umieszczona płyta ołtarza wsparta na murowanej, słupkowej podstawie. Prezbiterium zwieńczone półkopułą, w której na malowanym przedstawieniu Przemienienia Pańskiego umieszczony jest drewniany krzyż z figurą Pana Jezusa. Na ścianie tęczowej kościoła nisze, w których umieszczono drewniane figury: św. Józefa (od strony zachodniej) i Matki Bożej z Dzieciątkiem (od strony wschodniej). Przy figurach umieszczono prostokątne obrazy: Jezusa Miłosiernego (od strony zachodniej) i Matki Bożej Nieustającej Pomocy w bogato zdobionej, złotej, szerokiej ramie. Pod figurami znajdują się dwa ołtarze boczne w tym samym stylu co ołtarz główny, ambonka i chrzcielnica.